«هذیان» جدیدترین علامت ابتلا به کرونا

 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, هذیان

هذیان اصطلاحی است که طیف گسترده‌ای از مسائل شناختی مانند گیجی و از دست دادن حافظه را در برمی‌گیرد و نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که هذیان اغلب می‌تواند یکی از اولین نشانه‌های عفونت ویروس کرونا باشد.

  به گزارش ایسنا ؛یکی از جنبه‌های چالش‌برانگیز تشخیص بیماری کووید-۱۹ و آنفلوآنزا مشابه بودن علایم این دو بیماری است که شامل خستگی، تب و بدن‌درد می‌شود. هنوز متخصصان و محققان بهداشت طی چند ماه گذشته تعداد اندکی از علایم ویروس کرونا ازجمله از دست دادن ناگهانی حس بویایی و چشایی را مشاهده کرده‌اند که با عفونت آنفلوآنزا بروز نمی‌کند.

به گزارش نیوز، محققان در بارسلونا یکی دیگر از علایم ویروس کرونا را مشاهده کردند که معمولا در زمان عفونت به آنفلوآنزا رخ نمی‌دهد و این علامت برجسته هذیان است که در مبتلایان به کووید-۱۹ مشاهده می‌شود. هذیان اصطلاحی گسترده است که طیف گسترده‌ای از مسایل شناختی مانند گیجی، از دست دادن حافظه، مشکل در تمرکز، تغییرات ناگهانی خلق‌وخوی، مشکلات خواب و موارد دیگر را در برمی‌گیرد.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که هذیان اغلب می‌تواند یکی از اولین نشانه‌های عفونت ویروس کرونا باشد.

شواهد جدید بیان می‌کند که احتمال ابتلا به هذیان در عفونت با سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) احتمالا به دلیل عوامل متعددی ازجمله هیپوکسی و کمبود اکسیژن مغز، التهاب عصبی ناشی از طوفان سیتوکین، به‌عنوان یک نتیجه از یک فعال‌سازی قوی سیستم ایمنی بدن و یا حمله مستقیم دستگاه عصبی مرکزی (CNS) و سمیت عصبی است.

هیپوکسی، شرایطی که بدن و یا منطقه‌ای از بدن مانند مغز از اکسیژن در سطح بافت محروم باشد که می‌تواند منجر به تورم عصبی، ادم مغزی (ادم مغزی به معنی تجمع آب در فضای داخل سلولی یا خارج سلولی در مغز است) و آسیب‌های عصبی و مغزی شود.

خاویر کورئا، محقق این تحقیق گفت: “هذیان یک حالت گیجی است که در آن فرد احساس می‌کند از واقعیت خارج‌شده است، گویی که خواب می‌بیند. “

وی تاکید کرد: ما باید هوشیار باشیم، خصوصا در شرایط اپیدمیولوژیکی کنونی، زیرا فردی که علایم خاصی از سردرگمی را نشان می‌دهد، ممکن است نشانه‌ای از عفونت باشد. “

تحقیقات در این مورد جالب است، اما تعجب‌آور نباشد،  زیرا کاهش عملکرد شناختی، یک بیماری شایع در بیمارانی است که هفته‌ها و ماه‌ها پس از تشخیص اولیه علایم ویروس کرونا آن را تجربه می‌کنند.

در اوایل ماه جاری، نتایج مطالعه تحقیقاتی که روی ۸۴ هزار بیمار ویروسی کرونا انجام شد نشان داد، افرادی که علایم شدید را تحمل کرده‌اند ماه‌ها پس از بهبودی با کاهش عملکرد مغزی روبرو شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *