اخباربازار

10 ابزار کاربردی و مفید برای مانیتورینگ و بهبود عملکرد سئو

10 ابزار کاربردی و مفید برای مانیتورینگ و بهبود عملکرد سئو

یکی از راه‌هایی که دیجیتال مارکترها، کارشناسان سئو و وب مسترها برای آنالیز و مانیتورینگ سایت استفاده می‌کنند تا عملکرد وب‌سایت‌ها را در موتورهای جستجو بهینه‌سازی کنند، استفاده از ابزارهای سئو است. این ابزارها می‌توانند در تحلیل داده‌های وب‌سایت، بررسی کلمات کلیدی، رصد رقبا، و بهبود استراتژی‌های سئو مفید باشند.

همچنین آنالیز دقیق سایت و درک عمیق از عملکرد سایت، پیدا کردن مشکلات فنی صفحات، پیش‌بینی تغییرات و ترندها و دسترسی به داده‌های معتبر برای ارائه گزارش، از دیگر کاربردهای این ابزارهای کمکی سئو به حساب می‌آیند.

ابزارهای سئو به شما کمک می‌کنند تا با داشتن دیدگاهی جامع و دقیق از وضعیت وب‌سایت خود، تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرید و به بهبود مستمر وب‌سایت خود بپردازید. این امر منجر به جذب ترافیک بیشتر، افزایش نرخ تبدیل و در نهایت، موفقیت بیشتر کسب‌وکار شما در فضای آنلاین خواهد شد.

اگر میخواهید سئو را حرفه‌ای یاد بگیرید، نیاز است که به اکثر این ابزارها مسلط باشید. از این رو قبل از اینکه برویم سراغ معرفی ابزارها، پیشنهاد می‌کنیم دوره سئو آکادمی نوین (novin.com) را گوشه ذهنتان داشته باشید، در این دوره کار با بسیاری از ابزارهای آنالیز سئو گنجانده شده است که برای شروع یادگیری مسیر را برایتان هموارتر می‌کند.

10 ابزار پرکاربرد سئو

در ادامه قصد داریم ده مورد از کاربردی ترین ابزارهای سئو را به شما معرفی کنیم، برخی از این ابزارها رایگان هستند و برخی دیگر خدمات پیشرفته‌تری را با هزینه ارائه می‌دهند.

Google Search Console

گوگل سرچ کنسول یک ابزار قدرتمند و شاید بتوان گفت بهترین ابزار برای بررسی وضعیت عملکرد وب‌سایت‌ها در نتایج جستجوی گوگل است که توسط خود شرکت گوگل ارائه شده و امکانات مفیدی برای آنالیز صفحات وبسایت می‌دهد. این ابزار جزء آن دسته از ابزارهاست که در هر دوره سئو که شرکت کنید، آموزش کار با آن جزء مباحث اصلی دوره‌ها به حساب می‌آید.

از طریق گوگل سرچ کنسول، می‌توانید مطمئن شوید که صفحات و محتوای وب‌سایت شما در نتایج جستجوی گوگل قرار گرفته‌اند و یا بررسی کنید که وضعیت ایندکس آن‌ها چگونه است. این ابزار همچنین به شما اطلاع می‌دهد که در وب‌سایت شما چه مشکلاتی وجود دارد، مانند خطاهای صفحه‌ها یا مشکلات در نمایش محتوا و …. بررسی تعداد ورود کاربران از طریق جستجوی گوگل نیز از دیگر مواردی است که برای آنالیز سایت در اختیارتان قرار می‌گیرد. از سوی دیگر اطلاعاتی مانند نمایش ایمپرشن و کلیک‌ها، نرخ CTR و رتبه کلمات کلیدی را هم ارائه می‌دهد.

10 ابزار کاربردی و مفید برای مانیتورینگ و بهبود عملکرد سئو تصویر

Google Analytics

گوگل آنالیتیکس از دیگر ابزارهای گوگل است که برای تجزیه و تحلیل ترافیک وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها کاربرد دارد. این ابزار  به شما اطلاعات دقیقی در مورد تعداد بازدیدها، منابع ترافیک، رفتار کاربران، صفحات بازدید شده و زمان بازدید کاربران از صفحات مختلف سایتتان را ارائه می‌دهد و به دیجیتال مارکترها و وب‌مسترها کمک می‌کند تا راه‌های بهبود ترافیک وب‌سایت خود را شناسایی کنند.

گوگل آنالیتیکس به شما این امکان را می‌دهد تا تبدیل‌های سایت و تارگت‌های مختلف تعریف کنید و رفتار کاربران را در رابطه با آن تارگت‌ها ردیابی نمایید؛ برای مثال می‌توانید تعداد فرم‌های تماس، خریدها، ثبت‌نام‌ها و غیره را پیگیری کنید. همچنین می‌توانید کلمات کلیدی مورد استفاده کاربران را بررسی کنید و ببینید کدام کلمات بیشترین ترافیک را به سایت شما می‌آورند. این ابزار به شما گزارش‌های مختلفی از جمله گزارش‌های رفتار کاربران، ترافیک موبایل، ترافیک مرورگرها و غیره را نیز ارائه می‌دهد.

10 ابزار کاربردی و مفید برای مانیتورینگ و بهبود عملکرد سئو تصویر 2

SEMrush

SEMrush یک مجموعه ابزار چندکاره است که خیلی به کار دیجیتال مارکترها و کارشناسان سئو می‌آید. علاوه بر کمک به آنالیز سایت، در تبلیغات کلیکی (PPC)، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، تحقیق کلمات کلیدی، تحلیل رقبا، روابط عمومی، بازاریابی محتوا، راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی و … نیز کاربرد دارد.

با استفاده از SEMrush، شما می‌توانید الگوها و ترندهای موجود در حوزه تخصصی خود را به سرعت شناسایی کنید و از لحاظ بهینه بودن نیز وبسایت خود را بررسی نمایید.

Ahrefs

یکی دیگر از ابزارهای آنلاین بهینه‌سازی وبسایت همین سایت Ahrefs است که اگر با سئو سرو کار داشته باشید، دست کم یک بار نام آن به گوشتان خورده است. از آنجایی که این ابزار محبوب امکانات زیادی به دیجیتال مارکترها و وب‌مسترها می‌دهد، یکی از محبوب‌ترین ابزارهای سئو شناخته می‌شود. امکاناتی مثل بررسی وضعیت لینک‌سازی، تحقیق کلمات کلیدی، چک کردن رتبه صفحات، تحلیل رقبا، مانیتورینگ و آنالیز سایت و… مهم‌ترین قابلیت‌های این ابزار هستند.

10 ابزار کاربردی و مفید برای مانیتورینگ و بهبود عملکرد سئو تصویر 3

KWFinder

کی دبلیو فایندر از ابزارهای محبوب و کاربردی برای تحقیق کلمات کلیدی وبسایت به حساب می‌آید. با این ابزار نه تنها می‌توانید کلمات کلیدی مناسب سایتتان را پیدا کنید، بلکه می‌توانید کیوردهایی که سایت‌های رقیب با بهینه‌سازی آن، رتبه دارند نیز پیدا و بررسی کنید.

یکی از راهکارهای بسیار مهم برای بهینه‌سازی محتوای وبسایت، استفاده از کیووردهای به اصطلاح  Long Tail در کنار کیوردهای اصلی است؛ از همین رو ابزار Kwfinder یکی از بهترین ابزارها برای پیدا کردن کلمات کلیدی طولانی‌تر شناخته می‌شود که می‌تواند در بهبود رتبه صفحات و بهینه‌سازی محتوای سایتتان کمکتان کند.

Screaming Frog

اسکریمینگ فراگ یک ابزار حرفه‌ای سئو است که به عنوان یک Crawler عمل می‌کند و به شما کمک می‌کند تا با بررسی مشکلات رایج سئو، سئوی داخلی سایت خود را بهبود ببخشید. این ابزار قابلیت‌های متعددی دارد از جمله، یافتن لینک‌های شکسته و ارورها، بررسی صفحات ریدایرکت شده، تحلیل عنوان‌های صفحات و متاتایتل و توضیحات متا، پیدا کردن محتواهای تکراری سایت، بررسی ربات‌ها و دستورالعمل‌ها، اتصال به گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول و چندین کاربرد دیگر.

Keword Planner

کیوردپلنر هم محبوب‌ترین و معتبرترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی است که توسط Google Ads ارائه شده و به شما کمک می‌کند تا کلمات کلیدی مناسب برای کمپین‌های تبلیغاتی خود را پیدا کنید. حالا این ابزار چرا برای بهبود سئو بسیار مفید است؟

به چند دلیل، اول اینکه پیدا کردن کلمات کلیدی درست که بیشترین ارتباط را با موضوع وبسایت ما داشته باشد، برای سئوی محتوای سایتمان ضروری است و این ابزار به بهترین شکل در اختیارمان قرار می‌دهد؛ دوم اینکه امکان پیش‌بینی کلمه کلیدی نیز برایتان فراهم می‌کند. این استفاده از این امکانات به شما کمک می‌کند تا در بلند مدت نیز ترافیک بیشتری به وب‌سایت خود جذب کنید و در نتیجه، سئوی سایت خود را بهبود ببخشید.

10 ابزار کاربردی و مفید برای مانیتورینگ و بهبود عملکرد سئو تصویر 4

افزونه SEOquake

در کنار ابزارهایی که درباره شان صحبت شد، می‌خواهیم یک افزونه‌ی جذاب نیز به نام SEOquake به شما معرفی کنیم که کافی است آن را روی مرورگر خود نصب کنید و برای تحلیل متریک‌های کلیدی سئو سایتتان از آن استفاده نمایید.

از امکانات این افزونه می‌توان به این موارد اشاره کرد: ارائه تحلیل سریع از صفحات نتایج موتور جستجو، برآورد فوری سختی کلمه کلیدی، امکان تنظیم پارامترهای جستجو برای دستیابی به نتایج دقیق‌تر، بررسی کامل سئو برای یک صفحه وب، شامل بررسی سازگاری با موبایل، تحلیل جامع لینک‌های داخلی و خارجی صفحه، ارزیابی تراکم کلمات کلیدی و… .

Keyword Tool

وبسایت keywordtool.io یکی دیگر از ابزارهای کیورد ریسرچ که برای تدوین استراتژی محتوا و سئوی سایت به شما کمک  می‌کند. این ابزار هم مثل کیوورد پلنر از اکثر زبان‌های دنیا پشتیبانی می‌کند.

hubspot

هاب اسپات یک پلتفرم مارکتینگ و فروش است که ابزارهای متنوعی برای بهبود سئو و ارتقای رتبه در نتایج جستجوی ارگانیک ارائه می‌دهد. این ابزار چندسالی است به یکی از ابزارهای پرکاربرد سئو تبدیل شده است. با استفاده از HubSpot، شما می‌توانید استراتژی سئوی خود را بهبود بخشیده و محتوای خود را برای رسیدن به رتبه‌های بالاتر در نتایج جستجو بهینه‌سازی کنید که در نهایت به افزایش ترافیک سایت منجر خواهد شد.

در این مقاله 10 مورد از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای آنالیز و بهبود سئو سایت را به شما معرفی کردیم. بنابراین شما با بهره‌گیری از این ابزارها و دیدگاهی جامع از وضعیت وب‌سایت، می‌توانید تصمیمات آگاهانه‌تری برای بهبود مستمر سایت اتخاذ کنید و در نتیجه، موفقیت بیشتر در فضای آنلاین را به دست آورید.

Reza Magh

رضا از زمانی که با کامپیوتر و اینترنت آشنا شده است شیفته ی این دنیا است ، علاقه زیادی به بحث های علمی و بحث آزاد در مورد مسایل اجتماعی ، فرهنگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *